This question was closed without grading. Reason: Answer found elsewhere
Jan 4, 2021 11:10
3 yrs ago
16 viewers *
English term

Angle Class II Division 1

English to Polish Medical Medical: Dentistry
W anamnezie u dentysty

Proposed translations

2 hrs

II klasa Angle'a , grupa I

Class II Malocclusion
ƒ Class II Malocclusion has two divisions to
describe the position of the anterior teeth.
ƒ Class II Division 1 is when the maxillary
anterior teeth are proclined and a large overjet
is present.
ƒ Class II Division 2 is where the maxillary
anterior teeth are http://www.columbia.edu/itc/hs/dental/D5300/Classification o...


II klasa Angle'a (okluzja dystalna) – występuje gdy guzek policzkowy mezjalny górnego pierwszego trzonowca rzutuje pomiędzy dolnego drugiego przedtrzonowca i pierwszego trzonowca. Świadczy to o wadzie dotylnej (retrogenia, tyłozgryz). II klasa obejmuje także wszystkie dalsze położenia guzka[1]. W zależności od ustawienia siekaczy wyróżnia się:
grupę I – siekacze są ustawione prawidłowo lub są wychylone (w tym wypadku nagryz poziomy jest jeszcze bardziej powiększony);

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasyfikacja_Angle'a

--------------------------------------------------
Note added at 2 hrs (2021-01-04 13:27:46 GMT)
--------------------------------------------------

cccccccccc
KLASYFIKACJA ANGLE'A
ang. Angle’s classification
, niem. die klassifikation nach Angle

Klasyfikacja opisująca wzajemne relacje zębów górnego i dolnego łuku. Przyjmuje się w niej, że pierwsze zęby trzonowe górne (szóstki) mają niezmienną pozycję i mogą stanowić wzorzec do oceny stanu uzębienia, dlatego zmiana ich wzajemnego położenia jest uważana za odzwierciedlenie dysproporcji w obrębie obu tych łuków.

Klasa I (norma zgryzowa) jest opisywana wtedy, gdy guzek policzkowy przedni pierwszego górnego zęba trzonowego (szóstki górnej) wpada w bruzdę międzyguzkową pierwszego zęba trzonowego dolnego (czyli ząb szósty dolny znajduje się w o pół długości doprzednio w stosunku do zęba szóstego w szczęce). W odniesieniu do kłów (klasa kłowa) normą zgryzową jest położenie górnego zęba trzeciego (kła) pomiędzy kłem a zębem przedtrzonowym w łuku dolnym (ząb czwarty).

Klasa II opisuje wadę zgryzu określaną jako tyłozgryz. Wada ta występuje wtedy, gdy łuk górny jest nadmiernie wysunięty do przodu lub jest nadmiernie rozbudowany albo gdy łuk dolny jest cofnięty lub słabo rozwinięty. W takiej sytuacji guzek policzkowy przedni pierwszego zęba trzonowego górnego (zęba szóstego) znajduje się pomiędzy drugim przedtrzonowcem a pierwszym zębem trzonowym żuchwy (czyli ząb szósty dolny jest cofnięty o połowę swojej długości w stosunku do zęba szóstego górnego). Klasa kłowa opisywana jest w taki sposób, że kieł górny leży pomiędzy drugim siekaczem dolnym a kłem w żuchwie. Rozróżnia się klasę II (czyli tyłozgryz) z protruzją (wychyleniem) siekaczy i klasę II z retruzją (przechyleniem) siekaczy. W tej klasie żuchwa jest cofnięta w stosunku do szczęki.

Klasa III definiuje wadę zgryzu opisywaną jako przodozgryz. Nieprawidłowość ta występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z nadmiernym rozwojem żuchwy lub niedorozwojem szczęki. W jamie ustnej guzek policzkowy przedni pierwszego zęba trzonowego górnego wpada pomiędzy pierwszy a drugi ząb trzonowy w żuchwie (czyli ząb szósty dolny jest przesunięty do przodu o całą swoją długość w stosunku do zęba szóstego górnego). Ząb trzeci górny (kieł) znajduje się pomiędzy zębami przedtrzonowymi dolnymi. Dolny łuk zębowy jest ustawiony do przodu w stosunku do górnego, co oznacza, że zęby sieczne dolne zachodzą na zęby sieczne górne.

Za prawidłowy kontakt w obrębie zębów siecznych przyjmuje się ich nożycowe zachodzenie (zęby górne zachodzą na zęby dolne) na około 2 mm.

https://www.komlogo.pl/index.php/encyklopedia/124-k/832-klas...
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search