Glossary entry

English term or phrase:

audiophile (adj.)

Polish translation:

audiofilski

Added to glossary by Adrian Liszewski
Dec 3, 2020 08:27
3 yrs ago
17 viewers *
English term

audiophile (adj.)

English to Polish Tech/Engineering Media / Multimedia
Audiophile jako przymiotnik, określający wzmacniacze, głośniki, amplitunery. Tekst marketingowy. Czy określenie "audiofilski" ma w tym kontekście prawidłowy wydźwięk?
Proposed translations (Polish)
4 +5 audiofilski

Discussion

Crannmer Dec 8, 2020:
W branży high-end audio jest IMHO gorzej. Tam sporo producentów do spółki z publicystami dawno już przekroczyło wszelkie granice moralności i bezwstydnie uprawia cyniczną ezoterykę, szarlatanerię i cargo cult.
Adrian Liszewski (asker) Dec 7, 2020:
Ja w dziedzinie swojego hobby zauważyłem coś takiego, że redaktorzy branżowych pism mają tendencję do opisywania każdej nowości sprzętowej (a zwłaszcza każdego nowego "standardu" sprzętowego) w najlepszych superlatywach, bez chwili refleksji nad tym, czy dana rzecz została wprowadzona z faktycznej korzyści, czy raczej nie wnosi nic nowego oprócz bałaganu i niekompatybilności. W branży audio może być podobnie, to znaczy wiele produktów stanowi istny "test na inteligencję".
Crannmer Dec 4, 2020:
To zdjęcie jest ze starych, dobrych czasów (TM), kiedy idiotyzmów w postaci opisanego niżej wudu - specjalistycznego przewodu zasilającego "for audio" - jeszcze nie było na świecie.

Produktów audio-wudu jest bez liku - "audiofilskie" gniazdka ścienne 230 V, bezpieczniki domowe z gniazdami, nieziemskie (i nieznane w żadnej innej dziedzinie elektrotechniki) absurdalnej konstrukcji i z absurdalnych materiałów spec-przewody głośnikowe i sygnałowe wraz z odpowiednimi podstawkami (coby przewód na drodze do kolumny nie leżał od tak na podłodze), podstawki odsprzęgająco-sprzęgające (wiem, że te funkcje są ze sobą sprzeczne) pod sprzęt wszelkiego rodzaju, audiofilskie oprzewodowanie i infrastruktura teletechniczna (tak, spec-przewody Kat-7 i spec-switche) - im idea stojąca za produktem bardziej absurdalna, tym cena wyższa.

Na tej stronie są lepsze kwiatki - np. radosna recenzja przewodu USB 1 m, wtyk A na wtyk B. Sztuka za jedyne PLN 2695,- (!). Uzasadnienie: "wyjątkowo neutralny i transparentny dla dźwięku - nic w nim nie zmienia, nie ingeruje w strukturę i nie zaburza wewnętrznej harmonii". Przypominam - chodzi o metrowy przewód USB.

Trzeba jakoś odessać nawis inflacyjny :-)
Andrzej Mierzejewski Dec 4, 2020:
Wyraz twarzy pana i cały anturaż na ilustracji w moim linku wiele wyjaśniają. ;-)

BTW fotografia z reklamy Sony, moim zdaniem lata 60 ubiegłego stulecia.
Crannmer Dec 3, 2020:
Tylko nietoperze wierzące w wudu.

Homeopatię wyznają głownie kobiety, audiofilię mężczyźni. Obie jednostki chorobowe są praktycznie nieuleczalne.
Andrzej Mierzejewski Dec 3, 2020:
Są nawet audiofilskie przewody zasilające, np. http://stereoikolorowo.blogspot.com/2019/12/przewod-zasilaja... . Cena: 339 PLN za odcinek 3 m. Nietoperze potrafią usłyszeć różnicę. ;-)

Proposed translations

+5
1 hr
Selected

audiofilski

Zdecydowanie audiofilski. Audiofilskie mogą być na przykład słuchawki. Przykładów "audiofilskiego sprzętu" jest bez liku i jest to również jak najbardziej marketingowe wyrażenie. SJP PWN też notuje taki przymiotnik. Teoretycznie rzecz biorąc, to mogłyby być „słuchawki dla melomanów”, ale melomanie i audiofile to trochę co innego. Ci pierwsi są jakby bardziej zaczepieni w muzyce, tym drugim raczej właśnie chodzi o sprzęt i jego parametry. Oczywiście często audiofile są melomanami i na odwrót. Na przykład na stronie audiofanatyk.pl można znaleźć polecane słuchawki z podziałem na te „zwykłe” i te „audiofilskie”. Te drugie są nie tylko dużo droższe, ale też często wymagają dodatkowego sprzętu i „napędzenia”, „wysterowania”.
Note from asker:
Racja, tę różnicę między melomanem a audiofilem znałem już od jakiegoś czasu, a teraz wyszukując informacji często trafiam na to porównanie. W pytaniu mi chodziło bardziej o to, czy określenie "audiofilski" nadaje się do materiałów marketingowych, bo intuicja podsuwa mi wątpliwości.
Peer comment(s):

agree Andrzej Mierzejewski : Na pewno.
1 hr
agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
3 hrs
agree Crannmer
6 hrs
agree Rafal Piotrowski : Nie ma innej opcji :)
1 day 4 hrs
agree Magdalena Szewciów
2 days 6 hrs
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search