https://www.proz.com/kudoz/english-to-polish/physics/6074821-force-cup.html

Glossary entry

English term or phrase:

Force cup

Polish translation:

para sił

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Mar 24, 2016 19:46
8 yrs ago
1 viewer *
English term

Force cup

English to Polish Science Physics
Mowa jest o zabawie, polegającej na kładzeniu się na dwóch poręczach od ruchomych schodów i kręcenu się na nich, znanej po angielksu jako "escaloptering".

"To escalopter, he uses two handrails moving with equal and opposite velocity. These combine with friction to provide a force cup, which will rotate him".
Proposed translations (Polish)
4 +2 para sił
Change log

Mar 26, 2016 21:14: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Proposed translations

+2
40 mins
Selected

para sił

Force couple

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2016-03-24 23:19:40 GMT)
--------------------------------------------------

In mechanics, a couple is a system of forces with a resultant (a.k.a. net or sum) moment but no resultant force.[1] A better term is force couple or pure moment. Its effect is to create rotation without translation, or more generally without any acceleration of the centre of mass. In rigid body mechanics, force couples are free vectors, meaning their effects on a body are independent of the point of application.

The resultant moment of a couple is called a torque.
https://en.wikipedia.org/wiki/Couple_(mechanics)
ccccccccccccccccccc

Para sił w mechanice bryły sztywnej jest to układ dwóch sił przyłożonych do danego ciała, równych sobie co do wartości i przeciwnie skierowanych, ale zaczepionych w różnych punktach tego ciała. Siła wypadkowa pary jest równa zeru, dlatego przyłożenie do ciała pary sił nie zmienia jego całkowitego pędu. Para sił może natomiast posiadać nieznikający wypadkowy moment siły (dzieje się tak, jeżeli siły pary nie działają wzdłuż tej samej prostej), wpływa więc na ruch obrotowy bryły.
Własnością pary sił jest, że wypadkowy moment siły względem dowolnego punktu leżącego w płaszczyźnie ich działania jest jednakowy i równy iloczynowi wektorowemu jednej z sił przez wektor przesunięcia pomiędzy punktami ich zaczepienia. Wartość momentu pary sił można też wyliczyć jako iloczyn wartości siły i odległości pomiędzy ich liniami działania, zwanej ramieniem pary.
W praktyce para sił występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bryłą sztywną zamocowaną w jednym punkcie, lub wzdłuż osi. Przyłożenie siły do dowolnego punktu bryły powoduje pojawienie się w punkcie zamocowania siły reakcji więzów, tworzącej wraz z przyłożoną klasyczną parę sił.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Para_sił
Peer comment(s):

agree Dimitar Dimitrov
1 hr
Dziękuję Dimitarze.
agree Andrzej Mierzejewski
14 hrs
Podwójnie dziękuję Andrzeju.
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję. "