ProZ Pay Türkiye'de yaşayanların işine yarayacak mı?
Thread poster: Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:40
German to Turkish
+ ...
Sep 22, 2018

Merhaba,

bildiğiniz gibi Proz ProZ Pay adlı bir ödeme sistemini devreye aldı. Açıkçası çok detaylı okuyamadım henüz ancak PayPal ve banka üzerinden transferlerde kullanılabileceğini yazmışlar.

İnceleyip fikir edinen oldu mu?

Benim açımdan en önemlisi Türkiye'de yerleşik bir insan olarak PayPal ödemelerini alıp alamayacağım tabii ki

Elif

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ProzPay Sep 22, 2018

Elif Hanım,

Ben de bu konuda bir başlık açmak istiyordum, siz erkenci çıktınız.

Proz'daki açıklamalara baktım. Eğer gönderici transfer masraflarını yüklenmiyorsa, alıcı yani biz %5 gibi bir komisyon ödememiz gerekiyormuş. Gönderici masrafları yüklense bile alıcı yine de ufak bir ücret ödemesi gerekiyormuş, ama açıklamada bu ufak ücretin ne olduğu belirtilmiyor.

Bir de banka transferi için sanırım 10 - 20 dolar ödememiz ge
... See more
Elif Hanım,

Ben de bu konuda bir başlık açmak istiyordum, siz erkenci çıktınız.

Proz'daki açıklamalara baktım. Eğer gönderici transfer masraflarını yüklenmiyorsa, alıcı yani biz %5 gibi bir komisyon ödememiz gerekiyormuş. Gönderici masrafları yüklense bile alıcı yine de ufak bir ücret ödemesi gerekiyormuş, ama açıklamada bu ufak ücretin ne olduğu belirtilmiyor.

Bir de banka transferi için sanırım 10 - 20 dolar ödememiz gerekiyormuş.

300 dolara kadar mantıklı bir ödeme biçimi, ama 1000 dolar gibi bir rakam için 60-70 dolar havale masrafı çıkıyor. Açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.

Proz'daki reklamda bir Türk çevirmenin görüşü belirtiliyor. Belki o arkadaş bize bir şeyler söyleyebilir.
Collapse

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Proz Pay / Skrill / KK Sep 23, 2018

Merhaba,

Kredi Kartı

Ailem yurtdışına zeytinyağı, defne yağı satıyor. Ödemeleri, banka havalesi ve KK ile alıyorlar. 2 gün önce alınan 300$ lık bir siparişin (KK ile ödeme alındı) detayını size bir fikir vermesi açısından paylaşmak istiyorum.

Üye İş Yerine Aktarılacak Tutar
₺1.810,75

Masraf
₺53,93

Yani aracı kurum 54 TL masraf alıyor ve para hesaba 1 hafta sonra geçiyor. Küçük tut
... See more
Merhaba,

Kredi Kartı

Ailem yurtdışına zeytinyağı, defne yağı satıyor. Ödemeleri, banka havalesi ve KK ile alıyorlar. 2 gün önce alınan 300$ lık bir siparişin (KK ile ödeme alındı) detayını size bir fikir vermesi açısından paylaşmak istiyorum.

Üye İş Yerine Aktarılacak Tutar
₺1.810,75

Masraf
₺53,93

Yani aracı kurum 54 TL masraf alıyor ve para hesaba 1 hafta sonra geçiyor. Küçük tutarlar için Skrill'den çok daha iyi.

Skrill 'i bilmeyenler için, Eur serbert piyasada 7,30 iken skrill 6,98' den çevirdi, kayıp %4-5 civarı (+5,5€ +3,90$ masraf alıyor)

Proz Pay'i denemedim, müşteri ısrar ederse olabilir.

A. Sercan
Collapse

Necati Belenli

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 22:40
Dutch to Turkish
+ ...
Duruma göre Dec 19, 2018

Ben duruma göre değerlendirilmesi gerek diye düşünüyorum.

Ancak serbest çevirmen için değil ama hizmet sunucu için işlem sorunlu bir alan.
E-bay ile paypal daha önce bankacılık lisansı olmadan paraya aracılık etmekten ciddi sorun yaşamışlardı.

Umarım proz yaşamaz.

Kolay gelsin,

N. Yigit

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
2021 Nisan başındaki güncel deneyimim Apr 8, 2021

Merhabalar

Skrill ile yaşadığımız sorunun ardından benim için banka transferi ve kriptopara dışında bir alternatif kalmamıştı. Aslında Paypal marka olarak bilindiği ve kullanıldığı için çok işe yarıyordu, diğer sistemlerin hiçbirinde o pratikliği bulamadım.

ProzPay'i denemeye karar vermiştim ama fırsat bulamamıştım. Geçenlerde bir müşterimden 25 USD'lik bir ödeme alacaktım ve fırsatı değerlendirmeye karar verdim.

Ön
... See more
Merhabalar

Skrill ile yaşadığımız sorunun ardından benim için banka transferi ve kriptopara dışında bir alternatif kalmamıştı. Aslında Paypal marka olarak bilindiği ve kullanıldığı için çok işe yarıyordu, diğer sistemlerin hiçbirinde o pratikliği bulamadım.

ProzPay'i denemeye karar vermiştim ama fırsat bulamamıştım. Geçenlerde bir müşterimden 25 USD'lik bir ödeme alacaktım ve fırsatı değerlendirmeye karar verdim.

Öncelikle bir Enpara hesabı açtım. Aslında uzun zamandır Cepteteb kullanıyordum ancak çok memnun değildim. Prozpay'deki paranızı çeşitli şekillerde çekebiliyorsunuz. Ben banka hesabına almak istedim. Diğer sistemlerden farklı olarak burada TL hesabınızı tanımlamanız gerekiyor.

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde müşterimden ödemeyi istedim, 1 USD kadar bir fee'yi de gönderen taraf üstlenecek şekilde seçtim. Ödemem aynı gün içinde geldi, gelir gelmez hesabıma çekme talimatını verdim ve bir sonraki gün TL hesabımdaydı. Kur şimdi aklımda değil ancak serbest piyasada 8 TL ise bu işlemde örmeğin 7,8 TLden bozulmuş olabilir, bir ara yeniden kontrol edebilirim. Sonuçta kuru düşük uyguluyorlar ancak hesabıma 201 TL gibi bir rakam geçecekken bu kur farkı nedeniyle 198 TL geçti. Muhtemelen TL hesabı olduuğundan banka masraf kesmedi.

Ben öncelikle sistemi test etmek için bu işlemi gerçekleştirdim. Şimdi bir ara oturup benim için mantıklı olan üst sınırı hesaplayacağım kabaca. Böylecek örneğin 400 USD'ye kadar olan ödemeler için gerektiğinde Prozpay kullanabilirim ancak üzeri için zaten banka transferini tercih ediyorum.

Sonuçta denemek isteyenler için birkaç gün önceki tecrübem bu şekilde

Elif
Collapse

Özgür Salman
Serhan Elmacıoğlu
Öner Ceylan
Necati Belenli

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Evet. Apr 10, 2021

ProZ Pay Türkiye'de yasayanların işine bence yarayacak çünkü diger ödeme sistemlerine ek bir seçenek olacak. Aslında PayPal çok daha popüler bir ödeme aracı ancak Türkiye'de bazi nedenlerden dolayı başarısız oldu. Bu nedenleri yazacak olursam öncelikle ebay Türkiye'de hiç yaygın kullanılmıyor. Ebay kullanılmayınca da haliyle PayPal yaygın kullanılmıyor. Eger ebay Türkiye'de popüler olsaydı bence PayPal da yaygınlaşırdı. Bu durumda PayPal kullanmak isteyen... See more
ProZ Pay Türkiye'de yasayanların işine bence yarayacak çünkü diger ödeme sistemlerine ek bir seçenek olacak. Aslında PayPal çok daha popüler bir ödeme aracı ancak Türkiye'de bazi nedenlerden dolayı başarısız oldu. Bu nedenleri yazacak olursam öncelikle ebay Türkiye'de hiç yaygın kullanılmıyor. Ebay kullanılmayınca da haliyle PayPal yaygın kullanılmıyor. Eger ebay Türkiye'de popüler olsaydı bence PayPal da yaygınlaşırdı. Bu durumda PayPal kullanmak isteyen popülasyon olarak geriye sadece freelance çalışanlar kalıyor. Sanırım bunların da (yani bizlerin) sayısı oldukça düşük. Bu iki unsur PayPal için olumsuz etkiler olarak sahneye çıktı.

Biz ülke olarak tepeden inme kararlara (otokrasiye) çok alışıgız. Sorgulama ve tepki verme bizde sık rastlanan reaksiyonlar degildir. Dolayısıyla kimse olumsuz bir kararı sorgulamaz. Zaten sorgularsa da demir parmaklıklar var. Örneklerini vermem gerekmez, hepimiz çok iyi biliyoruz. Kader'e boyun egeriz. Yeni duruma ayak uydurmak bize daha kolay gelir. Bunlar bence kültür meselesidir. Örnegin, ABD'de artık PayPal kullanılmayacak deseniz halktan inanamayacaginiz bir tepki alırsınız. Oradaki gerçek demokrasi halkın yönetimde gerçekten söz sahibi olmasını gerektiriyor. Ben ABD'de tam 10 sene ögrenci olarak ve de çalışan olarak yaşadım. Oradaki kültürü iyi bilirim. Popüler bir restaurant menüden popüler bir yemegi kaldırdıgında bile halk buna tepki verir. Kader'e boyun egmez. Bu benim hakkım, der. Dogrusu da bence budur.

[Edited at 2021-04-10 18:45 GMT]
Collapse

Egehan Atbakan
Necati Belenli

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

ProZ Pay Türkiye'de yaşayanların işine yarayacak mı?

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »